Risografia - hľadanie dokonalosti v nedokonalosti

Risografia predstavuje spôsob tlače, ktorá ma korene v Japonsku a je tu s nami už viac ako 30 rokov. Pôvodne slúžili risografy na netradične rýchle kopírovanie a tlač. Táto rýchlosť bola ale na úkor dokonalosti výtlačkov a času stráveného pri príprave tlače. 

Táto metóda tlače, príbuzná sieťotlači, sa dnes využíva na niečo iné. A to najmä na vytváranie unikátnych autorských risografík, ktoré sú často tlačené v limitovaných množstvách, signované autorom a sú považované za zberateľské artikle. 

 

Ale čo robí risografiu v tejto dobe tak výnimočnou?

Jedným z dôvodov je naozaj nízky počet tlačiarov a štúdií, ktorí sa tejto forme tlače v dnešnej dobe a v našich končinách venujú.

Druhým dôvodom je práve, ako napovedá nadpis tohto článku - dokonalosť v nedokonalosti. Je tým myslené to, že každý jeden výtlačok risografiky je svojím spôsobom originál. Ide o druh umenia, pri ktorom treba nie len hľadať, ale aj akceptovať dokonalosť v nedokonalosti, či naopak. Risograf, ktorý tlačí grafiky, robí totiž pri tlači chyby. Môže ísť napríklad o posuny farieb, rôzne fľaky, ale aj špinenie, ktoré patrí k risografii. A výnimočnosť spočíva v tom, že naozaj každá jedna grafika je originálna. A práve takéto výnimočne risografiky vám prináša Thomas Wolf.

 

A ak ste si všimli, grafiky a art printy predávame bez rámov. Aby sme Vám poradili aké rámy sú vhodné pre produkty Thomas Wolf, tak my používame rámy o rozmere 40x50cm pre naše risografiky a aj pre art printy. V prípade risografík je potrebná pasparta, ktorá býva súčasťou rámu, napr. vo veľkosti 29x39cm (o niečo menšie rozmery ako A3).

Späť do obchodu