Risografia - hľadanie dokonalosti v nedokonalosti

Risografia predstavuje spôsob tlače, ktorá ma korene v Japonsku a je tu s nami už viac ako 30 rokov. Pôvodne slúžili risografy na netradične rýchle kopírovanie a tlač. Táto rýchlosť bola ale na úkor dokonalosti výtlačkov a času stráveného pri príprave tlače. 

Táto metóda tlače, príbuzná sieťotlači, sa dnes využíva na niečo iné. A to najmä na vytváranie unikátnych autorských risografík, ktoré sú často tlačené v limitovaných množstvách, signované autorom a sú považované za zberateľské artikle.

 

Ale čo robí risografiu v tejto dobe tak výnimočnou?

Jedným z dôvodov je naozaj nízky počet tlačiarov a štúdií, ktorí sa tejto forme tlače v dnešnej dobe a v našich končinách venujú.

Druhým dôvodom je práve, ako napovedá nadpis tohto článku - dokonalosť v nedokonalosti. Je tým myslené to, že každý jeden výtlačok risografiky je svojím spôsobom originál. Ide o druh umenia, pri ktorom treba nie len hľadať, ale aj akceptovať dokonalosť v nedokonalosti, či naopak. Risograf, ktorý tlačí grafiky, robí totiž pri tlači chyby. Môže ísť napríklad o posuny farieb, rôzne fľaky, ale aj špinenie, ktoré patrí k risografii. A výnimočnosť spočíva v tom, že naozaj každá jedna grafika je originálna. A práve takéto výnimočne risografiky vám prináša Thomas Wolf.

 

A ak ste si všimli, grafiky predávame bez rámov. Aby sme Vám poradili aké rámy sú vhodné pre grafiky Thomas Wolf, tak my používame rámy o rozmere 40x50cm. V tomto prípade je potrebná pasparta, ktorá býva súčasťou rámu, napr. vo veľkosti 29x39cm (o niečo menšie rozmery ako A3).

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie